• Wnętrze kościoła
  Wnętrze kościoła

  Ołtarz główny i boczne

 • Kościół z zewnątrz
  Kościół z zewnątrz

  Widok od strony zachodniej

 • Dożynki
  Dożynki

  Dożynki parafialne

 • Boże Ciało
  Boże Ciało

  Boże Ciało

Obraz z kamery - na żywo 24h

Znajdź nas na Facebooku

Nasza Szkoła - ZSP Pawłów

Diecezjalne Radio DOXA.FM

Gość Opolski

Projekt: faceBóg

Z życia Kościoła i Diecezji

 

 

Nasza Wiara

Akcja JEDEN Z NAS

Portal WIARA.PL

Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia
 

Weź się uśmiechnij

źródło: usmiechnijsie.deon.plSłużba liturgiczna

Liturgiczna Służba Ołtarza

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA

Parafii Św. Michała Archanioła

w Pawłowie k. Raciborza

Żywy Różaniec - Róża LSO

              

     Tajemnice na miesiąc październik 2018

(kliknij w obrazek)

PLAN SŁUŻBY

                                Plan służby - kliknij w obrazek

                                         

Zasady Liturgicznej Służby Ołtarza

koniecznie przeczytaj

Dzień Wspólnoty LSO - Pawłów - 28 czerwca 2010

Image

W poniedziałek 28 czerwca 2010 r., tym razem w po raz drugi w Pawłowie, odbył się Dekanalny Dzień Wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza. Ministranci, ministrantki, lektorzy i lektorki (około 200 osób) razem ze swoimi duszpasterzami, ze wszystkich parafii Dekanatu, zebrali się o godz. 10.oo w kościele parafialnym. Ksiądz proboszcz Zygmunt Hupka poprowadził nabożeństwo słowa Bożego, a ksiądz proboszcz Janusz Iwańczuk z Borucina wygłosił kazanie, podkreślając znaczenie modlitwy w życiu każdego ministranta. Ministrant musi również być przykładem uszanowania tzw. "sfery sacrum" w świątyni. Obserwuje się bowiem dzisiaj zanik podstawowych form oddawania czci Panu Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie (przyklęknięcie, zachowanie ciszy i skupienia). Jest to niewątpliwie znakiem słabości wiary, jak podkreślił ksiądz Janusz.
Po nabożeństwie ministranci przeszli na boisko przy szkole podstawowej w Pawłowie. Tam odbył się tradycyjny festyn sportowy. Księża proboszczowie i wikarzy nadzorowali poszczególne konkurencje (tenis stołowy, rzut piłki do kosza, przeciąganie liny, wyścig w workach, rowerowy tor przeszkód, konkurs wiedzy biblijno-katechetycznej). W punktacji ogólnej zwyciężyli ministranci z Cyprzanowa. Kolejne miejsca zajęli ministranci z Borucina (II), Pietrowic Wielkich (III), Krowiarek i Pawłowa (IV), Samborowic (V), Gamowa (VI), Krzanowic (VII), Wojnowic (VIII) i Makowa (IX). Rozegrano również finały piłkarskich szóstek. W grupie młodszej (szkoła podstawowa) poszczególne miejsca zajęli ministranci z Borucina (I), Gamowa (II), Wojnowic (III) i Cyprzanowa (IV), a w grupie starszej (gimnazjum) lektorzy z Makowa (I), Pawłowa (II), Gamowa (III) i Borucina (IV).
W czasie trwania festynu ministranci mogli posilić się kiełbaską, bułką i słodkim napojem.
Na zakończenie ksiądz dziekan Ewald Cwienk z Cyprzanowa wręczył puchary i dyplomy oraz piłki dla zwycięskich drużyn piłkarskich i "królów strzelców".
Szczególne podziękowanie należy się Pani Dyrektor za życzliwość i udostępnienie sali sportowej i boiska szkolnego na czas trwania festynu oraz Pani sekretarce i Paniom z kuchni, które przygotowały i wydawały smaczne kiełbaski i napoje. Wszystkie wydatki związane z organizacją festynu zostały pokryte przez księży proboszczów.

zdjęcia możesz zobaczyć w Galerii

Dziewczyny przy ołtarzu

Image
W Pawłowie nie brakuje dziewcząt, które chcą służyć do mszy (Fot. Mikołaj Suchan)

Dzień Wspólnoty LSO Samborowice 20 czerwca 2009

Tradycyjnie, w sobotę po zakończeniu roku szkolnego (20 czerwca), ministranci, ministrantki, lektorki i lektorzy z wszystkich parafii Dekanatu Pietrowice Wielkie uczestniczyli w Dekanalnym Dniu Wspólnoty LSO w Samborowicach. Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem słowa Bożego w kościele parafialnym pw. świętej Rodziny. Ks. Janusz Iwańczuk w kazaniu nawiązał do rozpoczętego 19 czerwca Roku Kapłaństwa. Prosił ministrantów o modlitwę za swoich księży proboszczów i wikarych oraz o nowe powołania do służby Bożej. Prosił również, aby ministranci dawali innym przykład godnego zachowania się w kościele (odpowiedni strój, pobożne gesty, skupienie). Po nabożeństwie wszyscy przeszli na boisko szkolne, gdzie wzięli udział w Festynie sportowym. Rozegrano kilka konkurencji sprawnościowych (przeciąganie liny, bieg w workach, rzut piłką do kosza, rowerowy tor przeszkód), turniej tenisa stołowego oraz konkurs wiedzy katechizmowo – biblijno – liturgicznej. Każda konkurencja była prowadzona i oceniana przez jednego z proboszczów lub wikarych. W ogólnej klasyfikacji pierwsze miejsce zajęli ministranci z Pawłowa, zdobywając okazały puchar, dyplom i paczkę słodyczy. kolejne dwa miejsca zajęli ministranci z Krzanowic i Krowiarek. Rozegrano również finały rozgrywek piłkarskich Diecezjalnej Ligi Ministranckiej. W grupie młodszej pierwsze miejsce zajęli ministranci z Borucina, natomiast w grupie starszej (gimnazjum) mistrzami okazali się nasi lektorzy z Pawłowa, wygrywając z 3 : 1 z lektorami z Gamowa. Ks. Dziekan wręczył ufundowane przez księży puchary, dyplomy i słodycze. Zwycięskie zespoły i „królowie strzelców” otrzymali dodatkowo piłki nożne. Wszyscy posilili się kiełbaską z rożna, a cała impreza, która przebiegała w znakomitej radosnej, braterskiej (i siostrzanej) atmosferze, zakończyła się wspólną modlitwą na boisku i pamiątkowym zdjęciem.

Czytaj więcej: Dzień Wspólnoty LSO Samborowice 20 czerwca 2009

Dzień Wspólnoty LSO Pawłów 23 czerwca 2007

Stało się tradycją w Dekanacie Pietrowice Wielkie, że w sobotę po piątkowych uroczystościach zakończenia roku szkolnego, ministranci i lektorzy gromadzą się na „Dniu Wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza”. Tym razem spotkanie miało miejsce w parafii św. Michała Archanioła w Pawłowie, w sobotę 23 czerwca 2007 roku.

Image
Tym razem zawody odbyły się w Pawłowie

Czytaj więcej: Dzień Wspólnoty LSO Pawłów 23 czerwca 2007

PRZYRZECZENIA

PRZYRZECZENIE KANDYDATA

Panie Jezu Chryste! / Ty wołasz nas do służby liturgicznej./ Spojrzyj na dobre nasze chęci./ Umacniaj naszą wolę./ Zachowaj od zniechęcenia./ Szczególnie prosimy Cię, Panie Jezu,/ pomnażaj naszą pobożność / i strzeż przed lenistwem./ Pobłogosław naszym rodzicom i wychowawcom,/ aby dopomogli nam dobrze przygotować się / do pełnienia zaszczytnej służby przy ołtarzu./
święty Janie Berchmansie, Patronie ministrantów,/ módl się za nami. / Amen.

Czytaj więcej: PRZYRZECZENIA

Jestem ministrantką i lektorką

Liturgiczna Służba Ołtarza to formacja skupiająca ministrantów i lektorów. Mimo tego, że jestem dziewczyną, również należę do grona LSO przy kościele św. Michała Archanioła w Pawłowie. Grupę ministrantów prowadzi Ksiądz Proboszcz Zygmunt Hupka.

Czytaj więcej: Jestem ministrantką i lektorką

O Służbie Liturgicznej

Liturgiczna Służba Ołtarza przy kościele św. Michała Archanioła w Pawłowie liczy 33 osoby. To grono tworzy 12 ministrantów, 6 lektorek i 15 lektorów. Ministranci to uczniowie szkoły podstawowej. Lektorki i lektorzy to uczniowie gimnazjum, szkół średnich i pięciu studentów.

Czytaj więcej: O Służbie Liturgicznej

Patron ministrantów

Kancelaria

Kancelaria parafialna
czynna:
codziennie pół godziny po Mszy św.
(oprócz sobót, niedziel i świąt).

Modlitwa w drodze

Dobre media

Telewizja LUMEN

Razem TV

Translate - multilanguage

Pismo święte w mp3

Konferencja Episkopatu Polski

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour